e diel, prill 27, 2008

Artikelsu
Data: 27.04.2008 > Kyçu > Regjistrohuni
Reklamë

Kategoria Lajmeve tjera

Falsifikimet e listave te udbasheve eshte duke i bere manjaku i internetit njefare Bahtir Hamza nga Kosova(momentalisht ne Kanada).

22.04.2008:

Ja listat e pafalsifikuara te bera nga publicisti i mirenjohur Sheradin Berisha.

Ata që u persekutuan..., në „emër të popullit“!

e premte, prill 25, 2008

PSE I MBETI NJË VESH PA PRE "POETIT" DHE TË ÇMENDURIT -JEVGUT NGA KORETICA E DRENICËS - BAHTIR HAMZA

Blog Entry
Bahtir Hamza
VESHI PA PRE-SHKAKTAR LËKURAT!!!

Fëmijët e lagjes së vjetër Dardania e njihnin më emrin Llulla. Të tjerët e quanin Sheshiri, kurse kafexhinjtë në “Edi 2” e quanin Tym Amfora…

Çdoherë kafen e mëngjesit e pinte pa sheqer!!! Sytë i kishte të ënjtur dhe të nxirë!!!

Kishte shumë shokë, intelektualë, ciganë palaço!!!

Shumëkush me të madhe thoshte „ruana zot prej insanit dhe shejtanit...sepse nëse ta prenë rrugën sot „Tym Amfora“, puna nuk do të shkojë mirë“, thoshte më zë pushke grafiti drenicas, Hajdar Fejzullahu, mikut të tij bohemit dhe shkrimtarit tashmë të ndjerë Tahir Desku!!!

Hajdari punon si grafit në një ofiçinë në lagjen e Muhaxhirëve...Dhe hë për hë të njëjtin e njihja mirë, kur m’i përgatiste librat e mi për shtyp në shtypshkronjën e tij „Alb-Shtanc“...

U takuam si gjithnjë më të, për të pirë nga një kafe të mëngjesit në Kafenenë e të rinjve „XX bar“...

Kafeneja ishte e mbushur plotë më të rinj dhe të reja të Fakultetit të fiskulturës...

Kafeneje ishte plotë më tym dhe femra të bukura më miniqa... Na mungonte vetëm një shok yni, i mirë, që ishte pakëz i sëmurë dhe që ishte në Spitalin e Prishtinës...

Dhe një mik i imi, profesor më tha: ”Boll, polemizove më Tym Amforën, o Flori”!!!

Boll, se pasha këtë qiell, ai është një i retarduar nga mentë! Ka vrarë bashkëshorten, ka prerë në fyt dhe hë për hë, Veseli i Istogut për 2000 euro që ja kishte dhënë “Tym Amforës“, për „
Penën Shqiptare“
desh ia preu veshët dhe gishtat në praninë tonë!!!

Unë qesha!!!

O burrë, më tha Hajdari, duke qeshur ”Gati i shkuan veshët Tym Amforës! Gishtat ia shpëtoj Adem Gashi dhe Tahir Desku!!!

Kurse lëkurxhia i mishtores “Luboteni” ishte dorëzan“...se do t’ia kthente 2000 eurot Veselit në ditën e Shëngjergjit, që ia kishte marrë hua Tym Amfora , një gastarbajteri nga Florida e Amerikës!!!

Të gjithë më thoshin se Tym Amfora kishte lidhje më shkie të Graqanicës, Fushë Kosovës, besa edhe më profesorë universitarë, shkrimtarë, disidentë ...

Shpeshherë e shihja krahë për krahë më babain e Kombit - Rexhep Qosjën, me poetët më të mirë: Ali Podrimjen, Gani Xhafollin, Muhamet Kërveshin, Abdullah Konjushevcin, Iljaz Prokshin etj., por se dija se kallauzi i tyre ishte Tym Amfora...

Tym Amfora mashtroi shumë agjenci dhe agjencione,...mashtroi shkrimtarë dhe shkencëtarë, i iksizoi një nga një të gjithë!!!

I quajti hajna, tradhtarë edhe dëshmorët e kombit Isuf dhe Bardhosh Gërvallën!!!

UÇK-në,Vetëvendosjen e nëpërkëmbi me ca maskarenj tjerë interneti me nofka dhe pa to si “Kastrati”, ”Kameleoni”"Ardi_pr","Besi_dr" dhe të gjithë heshtnin!!!

Dhe krejt në fund, edhe unë i ngrati morra vesh se Tym Amfora ishte marrë më punët më të ndyra, duke ndërruar identitete, fe ...herë ortodoks, mysliman, i krishterë, shqiptarë e herë-herë cigan...

Mashtroi edhe ambasadorë e ambasada, falsifikoi, drogoi të rinj dhe të reja, për të shkruan dhe po shkruajnë ende libra të tjerët dhe krejt në fund Tym Zeza, i cili në konsullatat jugosllave hynte dhe dilte si në bahçe të babës, falë një pasaportat ”diplomatik” të lëshuar nga naçelniku i MUP-it serb me emrin Selim Brosha, spiunoi shkrimtarë dhe shkencëtarë, jo si Tym Amfora, por si Hamzoviq Bahtir, alias Bahtir Hamza...

Ka rreth dy vjet që Tym Amfora është diku në New York ,pra nuk është më në mesin tonë,shyqyr Zoti !!!

Profesori dhe shkrimtari i njohur Abdullah Konjushevci priti e tha "Hë,more Flori ,ai është pothuaj gati çdo ditë në internet, i cili shkruan broçkulla dhe kërcënon prej New Yorkut liderë, dëshmorë, Vetëvendosje!!!

Deri kur, as vetë se di?!!!...

M'u kujtun fjalët e boemit të madh kur 5 ditë pa vdekë më tha"...Dikur Bahtiri qante si fëmijë,kur Veseli deshi t'ia pres veshët ,midis hotel "Ilirisë" në Prishtinë"!!!

Flori Bruqi

e hënë, prill 21, 2008

Ata që u persekutuan..., në „emër të popullit“!

INDIGO METODA COPY/PASTE E BAHTIR HAMZËS

Njoftojmë lexuesit se Bahtir Hamza në kohë të fundit është bëre edhe profesor i historisë.I njajti është duke i vjedhë shkrimet e forumit www.pashtriku .org dhe të disa forumeve tjera.Të gjitha këto është duke i botuar në web faqen prestigjioze www.zemrashqiptare.net etj.

Dëshmija:

http://www.agimi.com/modules.php?name=News&file=print&sid=280
http://forumi.zemrashqiptare.net/showthread.php?t=3829
http://www.albapress.com/modules.php?name=Lajme&file=print&sid=1635

Nga faktet origjinale të botuara në këto forume nga studiusi i mirëfilltë Sheradin Berisha ,z.Bahtir Hamza ,falsifikon dhe fut emrat e disa përsonave tjerë ,si fjala vjen emrin tim Flori Bruqi,apo të gazetarit dhe shkrimtarit të mirënjohur kosovar Riza Grajçevci.Kësoji ka vepruar edhe më dëshmorë tjerë:Jusuf dhe Bardhosh Gërvallën e ka quajtë udbash...Adem Jasharin tradhtar...etj.

Për hirë të vërtetës botojmë letrën e z.Sheradin Berisha:

sheradin berisha
(sheradini63@hotmail.com)


Sunday, April 20, 2008 10:22:52 PM


Z.Bruqi,
Te lutem shume une nuk ju kam futur ne asnje liste te udbashve, dhe ju njoh per aq sa kam lexuar faqen tuaj bruqi.com.
Une kam shkruar, duke u bazuar ne materiale te ndryshme historike per te bemat e OZN-es, UDB-es pas luftes se dyte boterore.
dhe ato jane botuar,por emri yt nuk figuron aty. Tani, keto shkrime te mija po keqperdoren dhe une nuk mund te marre kurrfare pergjegjesie.
per keto mariftelleqe qe bejne njerzit e pacip.Mos me ngatrroni me Bahtir Hamzen apo me ndonje bahtir tjeter sepse nuk i njoh dhe as qe dua ti njoh.

Ju pershendes,
Sheardini

www.pashtriku.org


LETËR PUBLIKE KUNDËR BAHTIR HAMZES NGA SHKRIMTARJA RAJMONDA MOISIU

Rajmonda Mojsiu
31-01-2008, 01:23pm

Z.Bahtir ..Kam kohe qe marr mesazhe me nje fjalor jashtezakonisht BANAL,jo i hijshme per ne shqiptaret qe i themi vetes shqiptare te vertete .Ndjehem vertet e fyer ,si femer qe jam kur lexoj mesazhe te tilla ..Do te ishte ne nderin tim dhe te familjes time qe me mesazhe me kete gjuhe jashtezakonisht banale ,fjalor bulevardesk ,te mos me dergohen me...Sepse me vjen shume turp ,qe femijet e mij ,te lexojne mesazhe te kesaj natyre ..Kompjuterin nuk e perdor vetem une ,por edhe pjesetaret e mij te familjes ..Nuk dime se cfare pergjigje tu japim femijve kur na pyesin ,rreth ketyre mesazheve .Do te ishte e mira qe te ulen gjakrat .Nuk ka hije qe shan po ofendon shqiptari shqiptarin ...Te gjithe krijojme nga pak per pasion ,e japim ndonje mendim apo opinion , per te ndihmuar sadopak ne ceshtjen tone kombetare ...Nuk refuzoj mesazhe qe permbajne krijimtari ,i kujtedo qofte ,apo mesazhe me teme per ceshtjen kombetare e te Kosoves sone te dashur ,por refuzoj kategorikisht keto mesazhe banale ..Duke ju falenderuar per mirekuptimin ,dhe ju uroj gjithcka te mire ,Raimonda Moisiu,Hartford CT USA.

Tungatjeta,miremengjez a mirembrama BAHTIR HAMZA

Besa ato poezite qe m'i ke cue, mire ke ba, sepse me kthjelluem ma mire se cfare kollosi botror eshte autori i tyre. Ato mor zotni nuk jane poezi por agjitim ne vargje, satira, stigma politike, por poezi nuk munden me kene sa te jete kjo bote. Se per ate zot, o Nezir Aga, nese do te ishin poezi ato satira qe na ke dergue, atehere kot kane shkruar ne kete bote Rober Bernsi, Uollt Uitmani, Pavlo Neruda, Ricosi, Borhes, Lermentovi, Esenini, Lorka, Kavafi, Karl Sandbergu, madje duke perfshire dhe poetin agjitator-futurist Majakovski. Na ke mallengjye me ato dy poezi e merre me mend sikur te na i kishe dergue vellimet do te ishim mbyt me lote... Llafi qe bie, Nezir Aga, kam lexue disa poezi te tuat ne internet dhe me jane duk te mira, fort ma te
mira se keto te perposhtmet dhe te them te drejten i kam vleresue. Se mund te rrime si te duam, edhe shtrember, por duhet te flasim te drejten, cka eshte e bukur, eshte e bukur. Diamantin mes te plehrave ta futesh nuk i humbet cilesia e vlera. Per me tej ti ke shkruar drejt persa i perket fenomeve qe ndodhin brenda njeriut. Frika ndaj brendesise qe ti citon ka nje te vertete por vec jo nje te vertete absolute, sepse nuk ka te verteta statike per te gjitha hapsirat e kohrat...Ti mund te zbulosh nje te vertete sipas subjektivitetit tend, qe nuk ka kurrfare influence tek nje tjeter ne hapsira e kushte te tjera jete. Pertej kesaj ti me ironira prek nje te vertete( sipas teje) qe si qenka e mundur qe une shqiptar te jetoj ne rrugen Belgrade. O mor Nezir Aga, mos e lesho veten kaq poshte se je njeri me shkolle. Une edhe sikur, jo prej nje rruge ne Boston, por edhe prej Beogradi te shkruaja, ti nuk ke te drejte te besh
hajgare me rruget e sheshet e qytetet sepse nuk na e ka fajin guri e druri, por pislliku qe ka njeriu ne shpirt, mizoria qe shfaq kur vjen puna per te vrare e prere e perdhunuar mizorisht tjetrin vetem per faktin se ka fe apo komb tjeter. Une nuk kam ardhe ne token e Linkolnit as per tua ndrruar e as per tua vene emrat rrugeve me urrejtje etnike, sepse ketu jemi ne Amerike e jo ne Ballkan, prej etheve te cilit ende nuk paske shpetuar. E me teper dua te them mjer ai krijues qe bie skllav i urrejtjes nderetnike. Mjer ai krijues qe urren nje popull tjeter kushdo qofte ai. Nje krijues i vertete nuk mund te jete racist e me shpirt mizor ndaj popujve te tjere sepse thelbi i krijimit eshte humanizmi njerezor e jo urrejtja primitive me rrenje ne kanibalizmin e superlashte. E ne fund, dua te them se nuk e kam ndie vehten servil
kurre, ndoshta e kam mbajt pa thene cka duhej thene, e kam ndryll shpirtin ne diktature, por servil kurrkush ne bote nuk me ka njohur. Tash pa me pa, e pa me dite, po ma thua ti... Ani mire....Fol cka ta marri mendja se kyc per mendjen ne pazar te New Yorkut nuk ka. Besa fola boll e tash ti thuaj cka ta marri mendja, nuk po merzitena hic, se drita e uje e ngrohje ne Amerike po kena boll, lum Neziri...gjithashtu dua ta jap nje keshille prej miku, hiqi brakeshat Nezir Aga, sic thonte Migjeni, hiqi ato epitete brumi, buka, thika, plumbi....se shqiptari kurre nuk eshte tall me buken, ai ate e ka pas gjithmone te shejte. Buken tone te perditeshme, falna Zot!

Kol Shkodrani

POLIAGJENTI JUGOSLLAV BAHTIR HAMZA ZBULOHËT NË TIRANË NGA AGJENTËT E SHIK-UT


Bahtir Hamza i vetëquajturi poet dhe gazetar i ,,Rilindjës,,para disa vjetëve nga disa agjentë të Komisariatit numër dy të Policisë së SISH-it të kryeqytetit shqiptar është masakruar ngase i njajti ka kërcnuar pushtetarët e Shqipërisë dhe në çantën e tij janë gjetë dokumentacion sekret spijunazhi të MUP-it Serb si dhe një fletëlëshim neuropsikiatrik në emrin e tij më diagnose ,,Schisophrenia paranoids,,.
.Gazetarit të ,,Rilindjs Demokratike,, z.Zef Lleshi i deklaron më datën 2 dhjetor 2000,,,poeti,,Bahtir Hamza sa vijon:,,Kam ardhur në Shqipëri që më 1 shtator 2000 për të botuar dy vepra një prozë lirike dhe një me ese.,,
Më datën 1 shtator 2000 Bahtir Hamza është sistematizuar si ,,ilegal,, në kampin e refugjatëve tek Pishinat në Tiranë.
Më datën 16 shtator 2000 në mënyrë perfide mashtron gazetarën e mirënjohur ,z.Kozeta Mamaqi dhe jep intervistë për Rdaio Tirana.
Musafir z.Bahtir Hamza ka qenë të Murat Hoxha që rrin së bashku më Vahid Beliqin.
Ata kanë qenë refugjat Kosovar që kanë banuar të pishinat.Më të hetuar se në konak të Hoxhajve dhe Baliqit është spijuni jugosllav më emrin Bahtir Hamza,në ora 1 të natës baraka është sulmuar më gurë nga një kosovar më inicialët F.L/emri i njohur për redaksinë/.
Më datën 17 nëntor 2000 rreth ores 9 e 30 minuta,personi i njajtë F.L,që ka qenë edhe komandantë i UÇK-së, që është dermuar mire z. Bahtir Hamza/ më një shufër hekuri/.Bahtiri ,e kafshon komandantin në dorë .
Më vonë ka nderhyrë policia e SHISH-it duke e shtrirë përtokë spijunin jugosllavë më emrin Bahtir Hamza.
.Agjenti më inaicialin D.ja ka venë prangat dhe e ka rraf mire Bahtirin .
Më vonë Bahtirin e kanë marrë agjentat sekret të Komisariatit numër 2.
Në bisedë informative Bahtiri është marrë nga agjenti i SHISH-it Irakli Profka.
Agjenti në fjalë e ka goditur me grushte dhe shkelma dhe shkopinj gome pasiqë Bahtiri ka filluar ta shajë çdo gjë që është shqiptare.Në çnatën e Bahtirit janë gjetur edhe shumë secrete të një agjenture serbe,që është edhe secret zyrtar i SHISH-it zyrtar.Në polici është mbajtur prej ores 10 deri në ora 15 e 30 minuta.
Lënda ka shkuar deri të prokurori Kostaq Beluri.Ekspertizen mjekësore e ka berë Dr.Bardhyl Cipi.Lënda penale sot e kësaj dite është mbetë ad acta pasiqë Bahtiri më të shpejtë ka treguar diagnozën psikiatrike ,,më të cilën është liruar nga vuajtja e denimit të vrasjës së bashkëshortës,,.
Në Kosovë Bahtir Hamza ka nxjerrë 5 numra të revistës letrare ,,Pena shqiptare,, si dhe ka patur disa konkurse letrarë ,ku kanë konkuruar hjiq më pak se 500 poetë kosovarë me poezitë e tyre.
Janë shpërblyer 5-6 vetë kurse poezitë tjera Bahtir Hamza i ka përvehtësuar në librat e tij.
Bahtiri është marrë sa ka qenë në Kosovë më shpërndarje të narkotikëve,prostitucion si dhe më shitjen e pasoshëve jugosllavë të marra nga zyrta ndërlidhse të Serbisë në Graçanica dhe Fushë Kosovë.Jashtë vendit ka qenë striptizet mashkulli në Klube nate në Gjermani,Zvicer etj.
Gjithashtu në bashkëpunim më disa shqiptar që kanë punuar në zyrat ndërlidhse -ndërkombëtare,ka dhenë viza Shëngeni .
Mbi 30 shqiptar kanë dhenë bakshishin 2000 deri 3000 euro,por për fatin e tyre të zi ,,ujku i zi i Drenicës,,/kështu në shkrime i thotë vedit/apo siç thotë poeti i mirënjohur z.Rrustem Geci ,,më mire të themi për Bahtir Hamzën që ka qenë bashkëpunëtori më i devotshëm i kriminelit serb Zhelko Razhnjatoviq Arkanit ,,apo siç thotë poeti kosovar Gani Xhafolli për Bahtir Hamzën se ka qenë shok i ngushtë i kryeshefit të SUP-it të Kosovës Selim Broshën...


BAHTIR HAMZA SHKRUAN POEZI KUNDËR USHTRISË ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS

Poezia e B.Hamzës , për UÇK-në.
Bahtir HAMZA
(Në qytetin 'Studenti' në Tiranë, në mur lexohet 'U.Ç.K-ari', 'F.U.Ç.K.')
Në mes gurëve dhe mureve të ndërtesave lexohet


dëshira e thurur krim.


E fëtyra e oborrit të pahijshme duken të ndyta e me


Plot pisllëqe.


Delet, qetë, macet, lopët dhe gomarët, qesin me bisht


e me shqelma anash.


Në mbrëmje dëgjohet zëri i thirrjes:


'Elisa, Elisa, o yll, o flori, o zemra, o piçka'


E
zëra dëshire ziejnë në dritaret e tyre.


Zë dashurie...?!


Duke numëruar mjerimin e kohës


Lavatriçet dhe banjot tregojnë dobësitë e tyre.


E koha rri me mua. ...e mbi ta rri koha.


Ç`t`i them shpirtit tim, për këtë krim?


Për zërin e tyre që del duke bekuar komunizmin.


Zot, kuptoje këtë mjerim të kohës.


Disa i shoh me zgjebe në fëtyrë.


Disa me pantallona të grisura.


Disa i shoh me fëtyrë hije në mur. Zi.


Disa thithin ajrin e zi-rrotull cigares


që ndryshon nga të tjerët.


Zot, kuptoje këtë mjerim të kohës.


Që nga lart më vjen mundimi, vjellje, gërdi!!!


E mbrëmjet i lypin njerëzit për t`u përçmuar


dashurinë...


Nga këtu fillon

revolucioni i kokës.


Që të detyron sa më shpejt të largohesh, lutje


e lutje që sa më shpesh të largohesh...


Zot, kuptoje këtë mjerim.


Emri 'U.Ç.K-ari' i shkruar në mur.


Studentët kush do t`i shpëtojë?


Dashurinë, Atdheun, Lirinë...


Të zestë! 'F.U.Ç.K. F.U.Ç.K. F.U.Ç.K


F.U.Ç.K-arin.


S`dijnë ta shijojnë, as Atdheun e as dashurinë.


As të bukurën, as të vërtetën, as demokracine.


Zot, shpëtona nga mendtë tona.


Nga mjerimi i shpirtit që s`di çka lyp.

Shkruar nga dora vete e Bahtir Hamzës me 5 Tetor 2000, Qyteti Studenti, Tiranë

BAHTIR HAMZA ËSHTË AGJENT JUGOSLLAVË

From: s_karaqica99@hotmail.com
To: leka007@hotmail.com
Subject: Plehu i Drenicës!
Date: Sun, 26 Aug 2007 19:06:23 -0500


Baki YMERI,
Bukuresht
Astrit Gashi
Stokholm

Shumë të nderuar z.Ymeri dhe Gashi,

Rastësisht i lexova disa shkrime që kishin të bënin për njeriun nga Drenica, që unë më së miri e njoh dhe e di se kush është Bahtir Hamza, dhe mu kujtuan bisedat që kisha me ju per te.

Me vjen keq dhe është më së turpi i kohës sonë,që pikërisht në vendlindjen e shkrimtarit tashmë të ndjerë Ymer Elshani(Korreticë e Poshtme,Drenicë)të flitet për njëfarë Bahtir Hamza,për gjoja na qenka ,,poet(sic!!!),i cili nuk i ka as dy vjet të shkollës së mesme dhe as që ka lexuar të paktën as dy faqe librash(sic!!!)të bëhet madje ,,poet,,modern dhe i këtij fundshekulli që mjerisht me të është marrë edhe poeti dhe kritiku ynë Abdullah Konushevci(!!!).

Familja e Bahtir Hamzës në Korreticë të Poshtme(Drenicës)askush nuk e ka konsideruar për familje dhe si fqinj.Ata,siç e dimë ne në Drenicë është familje pa taban dhe e mjerë,që siç thonë drenicasit e mi,mjerë ajo që jeton sot e këtu..!

Bahtir Hamza është askushi.Ai me kohë dhe i çmendur nëpër rrathët e varfërisë dhe gabeljetës(sic!!!)ishte përkerkushi jo vetëm në rrethin e tij por edhe me gjerë në Drenicë.Me vjen kqe që një lagje kaq e madhe njerëzish dhe,madje intelektualesh janë marrë me këtë njeri plah i Drenicës dhe askushi...!Me besoni po ky farë Bahtiri as shqip nuk di të flasë e lërë më të shkruaj ,,krijimtari poetike,,(sic!!!).Fëmijët e tij kanë qenë të trazuar dhe me shemtinë e sjelljes së prindit të tyre ata edhe sot e kësaj dite janë fëmijë pa fëmijëri dhe,herë-herë me shumë lot se sa bukë në sofër...!!!

Për sjelljet e qororditura prej gabelesh disaherë edhe vëllain e tij e rrafen në Drenicë për vdekje.Me një fjaë familje e tij dhe Bahtir Hamza në fshatin e tij nuk ka vlerë më shumë se sa një bagël lope...!Duhet që qarqet intelektuale në Kosovë dhe në mbarë gjeografinë e Atdheut në të ardhmen mos të merreni me plehun e Drenicës!

U shihet për të madhe,një grupi shkrimtaresh dhe intelektualesh nga Kosova,që kanë pranuar të jenë përballë,,librave të tij me poetikën gabelqe hiq më shumë(sic!!),ndonëse kurrë ne jetën e tij Bahtir Hamza nuk e di se ç,është arti dhe poezia dhe si i tillë të jetë ,,poet dhe shkrimtar,,ruana Zot se në çfarë shkalle kemi arritur sot.

Po të kalosh nëpër fshatin Korroticë e PoshtmeDrenicë)e të shohesh shtepinë e Bahtir Hamzës dhe të kujtosh se si ky njeri na u bë ,,poet,,pa lexuar dhe pa kryer asnjë shkollë,është për të qarë rrugëtimin dhe angazhimin e atyre që iu bënë krah këtij njeriu analfabet dhe plehu i Drenicës.Vetëm ta shikosh Bahtir Hamzën do të fitosh përshtypjen e një njeriu hiqnjeri dhe më shumë se plehu i Drenicës kreshnike.

Po ua them nga zemra:Kur e dëgjon emrin e Bahtir Hamzës dhe kujtoi emrin e poetit dhe të shkrimtarit të dalluar për fëmijë Ymer Elshani dhe të vëllait të tij Zymber Elshani,me vjen keq se si lejuan njewrëzit përgjegjës të letrave tona shqipe në Kosovë të jetë edhe emri i Bahtir Gabelit(!!!),që po ua them me plot gojë se ai nuk ka familje,nuk ka plang shtepie,nuk ka gjak dhe as ndjesi poetike për jetën dhe tokën,ai thjeshtë është një askushi që turp të qarqet tona letrare shqipe në Kosovë të kenë punë me një njeri analfabet dhe tarabosh ne jetë dhe pa asgje...!Me respekt,
Prof.Skënder Karaçica
Çikago,SHBA

e diel, prill 20, 2008

Në peshojë pavarësia e Kosovës nga udbashët kosovarë

Plotësisht kisha të drejtë kur shkrova për disa nga forume virtuale shqiptre që moderohën dhe administrohën nga disa struktura intelegjente sllavo-ruso-greko shqiptare.

Dëshmia më e mire për këtë janë shkrimet e tyre që editohën në roterët e sitëve të ndryshëm në internet. Nëse lexuesi i kujdesëshëm i gjurmon dhe i analizon ato shkrime macabre të tyre del se Skenderbeu,Adem Demaçi,Jusuf Gërvalla,Adem Jashari,Sali Çeku e qindra atdhetarë tjerë kanë qenë dorë e zgjatur e Serbisë !!!


Vaj medet për ata prindër që i kanë futur fëmijtë e tyre në këto shërbime intelegjente të MUP-it Serb,SOROS-it ,të cilët shkruajnë çka t’ju tekët në internet. Këta moderator dhe administrator të forumeve paguhën bukur mire nga sherbimët intelegjente që të shkruajnë kundër intelektualëve shqiptar...Disa syresh kanë bërë emër në mediat tona duke krijuar lista për likuidimin e shqiptarëve të gjallë dhe atyre të vdekur…

Kjo dëshmon se MUP-i dhe KOS (BIA)serbe ka inkuadruar kolonën e pestë në mediat kosovare si dhe në internetin shqiptar për likuidimin si dhe linqimin e shqiptarëve (ish punëtorëve të sigurimit ,gazetarëve dhe të disa liderëve dhe ministrave në Kosovëne pavarur.

Në këtë lojë të fëliqtë të internetit dhe mediave janë edhe ca gazetar shqiptarë si dhe disa nofka virtuale të njohura për forumin tone që po postojnë dhe editojnë pothuaja çdo ditë shkrime në ca forume antishqiptare në Evropë ,Amerikë,Afrikë,Azi etj.


Forume të tilla janë: http://www.prishtina-team, http:// www. kosova.de ; http://www. zeri yt etj.

Lufta mediatike kundër Pavarësisë së Kosovës


Këshilli Nacional Serb për Kosovën ka angazhuar shoqatën e Lobit Amerikan "Venable" që lufton kundër pavarësisë së Kosovës. http://www.savekosovo.org është faqe e lobit serb që ka kushtuar 600.000 $ për të filluar me luftën e mediave kundër Pavarësisë së Kosovës, dhe tashmë Qeveria e Serbisë paguan për mirëmbajtjen e kësaj faqeje 100.000 $ në muaj.
Ka një ekip prej 30 personash, duke marrë parasysh se të gjithat mediat serbe janë në ndihmë të recensimit dhe japin ndihmë materiale propaganduese kundër popullit shqiptar në përgjithësi.
Faqja në fjalë është përmendur kohë më parë .Kjo faqe ka qenë në punim e sipër, në telexin e Qeverisë Serbe për këtë faqe shkruhet:

-Lufta për media kundër Pavarësisë së Kosovës ka filluar në SHBA me ndihmën e firmës amerikane "Venable".

Ndërkohë në mbështetje të pavarësisë së Kosovës është krijuar një faqe:
www.savekosova.org ( ndryshimi i vetëm është kosova jo kosovo.org)
Në këtë faqe jepen të gjitha krimet që serbet kanë bërë kundër shqiptarëve, gjithashtu në faqen kryesore thuhet “Sayes to Kosovo Indipendence” ( Thuaji PO Pavarësisë së Kosovës).

Ndërkohë duket hapur lufta që serbet dhe Qeveria e tyre po bëjnë kundër Pavarësisë së Kosovës duke shfrytëzuar media të ndryshme si: radio, televizione dhe internetin të
financuara nga shoqëri të ndryshme në botë.

Në ndihmë për të keq kundër shqiptarëve janë edhe disa forume tjera si fjala vjen: http://forumi zëri yt .com , që menaxhohet dhe moderohet nga nofka moderuese “Mistrecia Tironse ” nga diaspora Shqiptare(Ankona e Italisë ) për fat të keq i tërë mesazhi i saj është përçarës, fyes e çka është më keq ka ide fashiste. Logoja e këtij logu është “ Shqipëria, ç'ka qenë, ç'është e ç'do të bëhet “.

http://forumi.zeriyt.com/index.php/topic,30426.msg405507.html#msg405507

Ky projekt fashist kontributin e vet fashizoid, vëllavrasës e bën më simotra ww.kosova.de,www.dardania.de etj.

Publicisti ynë i mirënjohur Sheradin Berisha ka publikuar në internet disa të dhëna historike mbi shërbimet intelegjente ,por ato të dhëna u falsifikuan nga disa moderatorë të këtyre web faqeve duke krijuar dhe falsifikuar emra të individëve duke publikuar një listë të gjatë me emra të njerëzve të gjallë dhe të vdekur të të ashtuquajturës “Dosja 81-99”(lexoni të falsifikuar)….
….Më datën 26 maj 2006 disa agjentë serb sollën në internet tekstin e falsifikuar më titull:
,,UDB-ashët” e Kosovës, me emër dhe mbiemër”.

Zëdhënësi me nofkën tashmë të njohur Arbias nga New Yorku , sjell vargjet e tij të “mëdha” si fjala vjen:

”E dashura mëmëdhe,
të dua dhe kështu si je!
Po kur të të shoh të lirë
do të të dua më mirë”.

Ky udbash nuk është i vetëm, por në ndihmë ka marrë edhe moderatorin dhe administratorin e Forumit Shqiptar më flamur kuq e zi me shkabë e që moderohet edhe administrohet nga njëfar Bekim Nikqi , me vendbanim Dakegat 11, posta 26723 EMDEM/Gjermani.


Duhet te jetë e qartë dhe e kuptueshme për te gjithë që çdo kohë ka njerëzit e vet të mirë dhe të këqinj, varet prej këndvështrimit të akëcilit.

Në kohën kur një numër i disa udbashëve të vërtetë kenë punuar dhe vepruar, kanë qenë ne fuqi në Kosovë ligje të tjera nga ato që janë sot, dhe se në ato kushte ata kanë qenë të detyruar të zbatojnë ligjin, pavarësisht se cili ligj ishte ai.

Kosova për fat të keq ka pasur përveç problemeve të mbijetesës ndaj regjimeve të ndryshme jugosllave edhe problemet e brendshme, të cilat duhet kohë që të shuhen.

Problemet e brendshme të shqiptarëve janë shumë të mëdha, mirëpo nëse niset kështu me lista dhe përhapje gënjeshtrash aty-këtu dhe me urrejtje, atëherë përfundimi do të ishte një konflikt brenda shqiptar.

Fjala vjen agjenti i rryer i këtyre shërbimeve secrete ,njëfarë Bahtir Hamza nga Korotica e Drenicës,tash nga Toronto(Canada)ka filluar ti sjellë dhe servojë shqiptarëve në internet disa shkrime të falsifikuara të gjëja udbashëve më emra krejtësisht të falsifikuar që nuk i ka shkruar në studimet e tija shkencoro-historike publicisti i mirënjohur Sheradin Berisha…

Mirëpo, për fat të mirë, shumica e popullit shqiptar, nuk merret me lista manjakësh e me kësi emrash, por shikon përpara, drejt Kosovës demokratike.

Nuk duhet marrë me emra të përveçëm, por duhet dënuar regjimi i cili krijonte njerëz te tillë, si në Jugosllavi, ashtu dhe në Shqipëri.

Komunizmi jugosllavë ka qenë një fatkeqësi e madhe kombëtare dhe ne të njëjtën kohë dhe shpartallimi i tij ka qenë, është dhe mbetet një detyrë kombëtare.

Komunizmi jugosllavë ka qenë përçarës dhe i tillë është dhe në formën e shfaqur nga Lidhja Popullore e Kosovës dhe nga disa përçarës në gazetën e saj “Zeri i Kosovës”(ku isha për shumë kohë njeri ndër korrespondentët e saj gjatë luftës).

Do të ishte mirë që informuesit e forumeve të ndahen nga një ideologji e tillë dhe sa me parë të çlirohet shtypi shqiptar nga një shtyp i tillë ideologjik, aq me mirë bëhet për ne te gjithë.

Kështu nofka apo udbashi “Tym Amfora”, më mirë është të jetojë me kohën e sotme dhe të kaluarën të mos e harrojmë (të mos i harroi spiunimet e tij ndaj intelektualeve dhe deshmoreve ) por edhe të mos merremi me të, sepse është shumë njeri i çuditshëm , dyftyrësh dhe i semure psikik.

Flori Bruqi

e premte, prill 11, 2008

Suksesesi i shkenctarëve kosovar

Sportisti dhe pedagogu koosvar Shemsedin Vehapi mbrojti më sukses tezën e doktoranturës

Ne Fakultetin e Kulturës Fizike dhe të Sportit në Universitetin e Prishtinës ,magjistri i shkencave kineziologjike Shemsedin Vehapi nga Suhodolli i Lipjanit ,me sukses të shkelqyer ,

sot mbrojti punimin e doktoratures para komisionit shkencor Prof.Dr.Mustafë Aliu,kryetar ;

Prof.Dr.sci.Mehdi Jashari,anëtar dhe Prof.Dr. Hasim Rushiti,mentor,mbrojti punimin
e doktoratures me titull " RELACIONI I FORCËS MAKSIMALE ME FAKTORËT AKSIONAL TË FORCËS, SHPEJTËSINË,AGJILITETIN, AFTËSITË AEROBE DHE ANAEROBE TEK STUDENTËT E FAKULTETIT TË KULTURËS FIZIKE DHE SPORTIT PRISHTINË”

Punimi është realizuar ne studimet e tij disa vjeqare më grupin ekspierimental të studentëve të FKFS të Prishtinës.

Vlenë theksuar se teza e doktoraturës ka një vlerë të madhe kombëtare dhe shkencore në lëminë e kineziologjisë kosovare .

Prishtine,11 prill 2008. Flori Bruqi

DIAGNOSTIC DIFFICULTIES IN MITRAL VALVE PROLAPSE, ELECTROCARDIOGRAFIC AND ECHOCARDIOGRAPHIC ANALYSIS OF LV IN THE SAME SYNDROME

Zahiti Bedri, PhD; Gorani Daut, MD;Department of Cardiology,Internal Medicine Clinic,Kosova University Clinical Center -Prishtinë

Introduction:

- Now days the Syndrome of mitral valve prolapse is more and more present by us and worldwide. In the past, there was little knowledge about it. For the first time, it was reported by Barlow. This syndrome later was named according to the mid systolic click, as mid systolic murmur.

- From ethiopathogenic point of wiev it is one of the most common disorders of heart valves, it is more common in some families with autosomic dominant features.

It is more common in persons of astenic constitutions – gracile, in those with pectus excavatum, scoliosis, with plain buck , with over flextion of dorsal finger segments.

- The frequent cause of mitral valve prolapse in the left atrium during the systole are: myxomathous mitral valve proliferation,collagen III and collagen AB depletion.

- Mitral valve prolapse appears also within the idiopathic anomalies, in connective tissue illness: (Marphan syndrome , Ehlers – Donlos syndrome, osteogenesis imperphecta, elastic pseudoxantoma, muscular dystrophy, papilar muscles dysfunction etc).

The most important physpathologic disorder is mitral valve regurgitation because of insufficient closure of mitral cusps.

Clinical data: The sympthomatology is variable, but not specific as are: palpitations, supra ventricular tachycardia, chest pain, shortness of breath, pre syncope and syncope conditions ( because of rhythm disorders).

Physical exam: characteristic mid systolic click is a consequence of quick tenderness of chorde tendinae in mid systole, tenderness of cusp prolapse. The click is audible on the sternum line and ictus cordis. The murmur is heard right after the click, the duration of murmur depends on mitral regurgitation.

X-Ray imaging the heart might be normal, smaller, but also enlarged and associated with anomalous. The preferred method is echo cardiogram which describes the movement of mitral valve cusps towards the LA, during the mid systole or end systole. The prolabsed cusp takes the U shape or the shape of spider during the holosystole.

Echocardiographic criterion's present the so called primary idiopathic mitral prolapse.

Primary prolaps presents in two forms :

1) Classic mitral prolapse-with anterior valve prolapse, posterior ore both valve which prolab in the left atrium > 2mm during the ventricular systole above the connection annular linet, with thickness of cusps > 5mm.

2) Non classic prolapse of mitral valve which prolab > 2mm in LA, during the ventricular systole, with thickness of cusp <>

Other echocardiographic criteria of both mitral valve prolapse are considered:

- Complications;

- Arhythmogenic sudden death;

- Infective endocarditis;

- Mitral valve insufficiency;

- Tromboembolic complications etc.

As potential arrhythmia's which lead to sudden death are named:

- SV tachycardia's and the presents of pre excitation syndrome;

- T. C. V with QT interval prolongation;

- Possible ventricular fibrillation;

- Possible AV Block.

- Appearance of the ST segment depression and negative T valve in leads: II,

III and aVF these are connected with great risk of sudden death.

- Discrepancy exists between patient subjective feelings with mitral valve

prolapse and subjective signs of disease. Therefore, clinical significance of

prognosis of this syndrome is important

For electrocardiographic evaluation of this syndrome two hypothesis exist:

- First hypothesis, is supported in patients with primary mitral valve prolapse

who have more frequent disorders in correlation to those who have non classic

prolapse.

- Second hypothesis, is supported in patients who have greater risk potential for arhythmogenic sudden death.

Aim of study :

- Evaluation of frequency and type of rhythm disorders in patients with mitral valve prolapse

- Evaluation of frequency and type of arrhythmia in patients with classic and non classic prolapse

- Evaluation of potential connection with severe rhythm disorders in patients with mitral valve prolapse, with the possibility of sudden death as complication;

- Evaluation of echocardiographic parameters in examined patients with classic and non classic prolapse of mitral valve in correlation with those of control group.

Study methods and material

850 patients are examined in the premises of echocardiography cabinet in Internal Medicine Clinic of University Clinical Center of Kosova during the years 2002 – 2007.

Out of those criteria are fulfilled by 200 patients ( 24% ). This examined patients are divided in two groups: Working group with 101 ( 51%) patients divided in two subgroups:

a ) First group with 55 ( 54% ) patients with echocardiographic verification of primary classical prolapse of

m.valve ;

b ) Secon subgroup with 46 ( 46% ) patients with echocardiographic verification of primary non classic

mitral valve prolapse prolapse.

2 ) Control group composed by 99 ( 12% ) examined of civil population (without subjective and cardiac complaints )

The study was prospective. Mitral valve prolapse is followed with feeling of palpitations, chest pain and syncope episodes.

Table.1.

Basic data about all studied:_______________________________________________

Subgroup with classic prolapse Subgroup with non classic prolapse Control group Age 20-65 18-56 20-70

No. 55 46 99

Average 33.65±3.6 30.96±5.5 35.91±5.9

Basic data among groups showed significance of (p<0.05).________________________

Table.2. Echocardiographic disorders :___________________________________

Subgroup with classic prolapse Subgroup with non classic prolapse Control group

No. 55 46 99

No Yes No Yes No Yes No. 52 3 35 11 6 93

% 95% 5% 76% 24% 6% 95%

Appearance of electrocardiographic disorders showed statistical significance among this groups.

Table.3.

Rhythm disorder types________________________________________________

Classic sub group of mitral valve prolapsed Non classic sub group of m.valve prolapse

No. 13 2

- ventricular disorders: (24% ) (4%)

9 6

- WPWsyndrome (16%) (13%)

6 0

- QT prolongation (11%) (0%)

5 1

- AV.- II and III block ( 9% ) (2%)

Table.4.

Correlation of electrocardiographic disorders of examined with classical prolapse and control groups.

______________________________________________________________________________

Classic sub group of mitral valve prolapse Control group

No. 55 13 99

- ventricular disorders: (24% ) (1%)

9 10

- WPWsyndrome (16%) (10%)

6 7

- QT prolongation (11%) ( 7%)

5 6

- AV.- II and III block ( 9% ) (6% )

Disorder correlation is significant ( p<0.001)____________________________________

Table.5.

The proportion of electrocardiographic disorders of examined with non classic prolapse and control groups

______________________________________________________________________________________

Classic sub group of mitral valve prolapse Control group

No. 46 0 99

- ventricular disorders: (0% ) (1%)

0 10

- WPW syndrome (0%) (10%)

5 7

- QT prolongation (10%) ( 7%)

0 6

- AV.- II and III block ( 0% ) (6% )

Table.6.

ST segment depression and negative T valves in all examined

______________________________________________________________________________________

Classic sub group of prolapse Non classic group of prolapse Control group

No. 55 46 99

Yes No Yes No Yes No

45 10 41 5 96 3

(82%) ( 18%) (89%) (11%) ( 97%) (3%

Table.7.

Echocardiographic data about examined with mitral valve prolapse (classic and non classic) and control

______________________________________________________________________________________

Group with mitral valve prolapse Control group

No. 101 99

Echocardiographic measures:

LV DD 50±0.08 49.0±0.09

LV SD 34.0±0.11 33.0±0.07

LA 30.0±0.2 28.0±0.3

Sep 7.1±0.5 7.2±0.28

FS % 33.0±0.10% 33.5±8.0

EF % 64.3±3.0 68.0±8.0

Results : Out of 101cases, female were 61(61%), and male 39(39%). Of examined , 55(54%) were with classical prolapse, and 46( 46%) were with non classical, all together 101, therefore ,control group counted 99.

With echocardiography we analyzed left ventricular and left atrial parameters as well as inter ventricular septum comparing them with examined in control group.

LV diameter in diastole in patients with mitral valve prolapse (classic and non classic) estimated around 50 ± 0.08mm,but in control group was estimated 49 ± 0.09mm.

LV diameter in Systole in those with prolapse ( classic and non-classic) was around 34 ± 0.11mm, but in control group 33 ± 0.07mm, fraction of shortening in those with prolapse was from 33 ± 0.10%, but in control group from 33.5 ± 8.0, ejection fraction in those with prolapse was around 64.3 ± 3.0% but in control group it was 68 ± 8.0%. Thickness of septum in those with prolapse estimated 7.1 ± 0.5mm, but in control group it was 7.2 ± 0.28.. Diameter of LA in those with prolapse was about 30 ± 0.2mm ,wheres in control group 28 ± 0.3mm.

Discussion: A number of authors ( Barlow et al. In 1968, Kon and Henkok 1966, described differences of volume depletion at the end of the systole). In our result there are no statistical significant results. Except electrocardiographic changes between the working group with classic,non-classic prolapse and control group. Regarding the LV function there was no statistical significant difference between patients with mitral valve prolapse.The effect of contraction of LV in patients with mitral valve prolapse was slight smaller VM than in control group because of mitral valve disorders.

Conclusion: Examined patients with mitral valve prolapse ( classic and non-classic ) have multiple electrocardiografic disorders. The appearance of severe rhythm disorder is a risk for arhythmogenic sudden death comparing to normal population.

Classical mitral valve prolapse is more often followed by severe by the difference from non-classic. Out of all examined mitral valve prolapse is more frequent among female (60%) than male (40%). Echocardiographic analysis of LV in mitral valve prolapse is in the normal borderline, however , this condition could be explained with regurgitation volume through mitral valve.

References:

1. Harison’s; Principles of Internal Medicine, Me Groë Hill bave comp.

2. Braunëald, E; Heart Disease, Saundrs comp 1992,

3. Ray Andersen; Indiddopathic Mitral Valve Prolapse and suddenDeath, AM. H. Journ. V:1009 (No:6), 941.

4. Artur De Sa’ Netto, Him barta, Kenneth Desser and Alberto Benchimol; Mitral Valve Prolaps simulating left Atrial Myxoma, Cest, 78 (No:1) 1980.87,

5. Proctor Harvey Prolabirovanie mitralnogo klapana . Ezegodnik po kardiologi “ Medicina”, Moskva 1981, 117.

6. Shan K. Geamiak R., Echocardiographic reconition of mitral valve prolapse, Ciruclation 1970, ( Suppl 2 ) 42:45.

7. Savage D.D., Garrison R.J., Devereux R.B., Mitral valve prolaps in the general population, Epidemolog features: The Framingham study , Am. Hear J., 1983, 106:571

8. Bralow J.B., Pocok W.A., Mitrale valve prolapse, the specific billowing mitral leaflet syndrome, or an in significant non-ejection systolic click, ( Editorial ). Am. Heart J. 1997 97:277-281.

9. Barnett H.J.M., et al., Further evidence relating mitral-valvule prolapse to cerebral ischemic events. N. Engl. J. Med. 1980, 302:139-147.

10. Bisset G.S III, et al., Clinical spectrum and long-term follow-up of isolated mitral valve prolapse in 119 children. Circulation 1980, 62:423-430.

11. Chesler E., et al., The myxomatous mitral valve and sudden death. Circulation 1983, 67:632-635.

12. Jeresaty R.M., Mitral valve prolapse: An update. JAMA 1985, 254:793.

13. Savage D.D., Levy D., Garrison R.J., Mitral valve in the general population: three disrhythmias: The Framingham Study, Am. Heart J., 1983, 106:582.

e mërkurë, prill 09, 2008

RAMIZ KUKLECI – NJË JETË NË SHËRBIM TË ATDHEUT
Në nderim të mësuesit dhe atdhetarit Ramiz Kukleci

Shkruan: Bedri ISLAMI

Si e njoha Ramiz Kuklecin


Kur e kam takuar për herë të parë Ramiz Kuklecin, ndoshta ashtu si dhe dhjetra e qindra të tjerë, kam ndjerë forcën dhe mirësinë e këtij njeriu, emëri i të cilit e meriton të shkruhet me gërmë të madhe në historine e re të Kosovës.

E përfytyroj edhe tani, ashtu të qetë, të urtë, me shikimin mirëdashës, që kishte gjithnjë kujdes të mos ia priste fjalën askujt dhe të të dëgjonte me vëmendje. Ndoshta mund të thuhej edhe diçka krejt e zakonshme, ndoshta një gjë që ai e dinte fare mirë ose edhe shumë më mirë se bashkëbiseduesi, por ai bënte gjithjë durimin dhe kujdesin, që shumë të tjerëve u mungonte.

I thjeshtë, i qetë, me fjalën që tingëllonte butë, krejt njerëzore dhe që dashje pa dashje, të mbeste në memorje, si diçka që duhej të të mbeste, si diçka e zakonshme dhe e natyrshme.


Ramiz Kukleci
01.10.1928 – 31.03.1999

Unë e mbaj mend gjithnjë atë, edhe sot, pas nëntë viteve, si njeriu që bashkonte e nuk kërkonte ndarje, si njeriun i cili kishte në zemër bashkimin e jo mërinë, e mbaj mend si intelektual që fliste thjeshtë dhe kuptueshëm, si burrin që e kishte fjalën e shenjtë, e jo vetëm kur e fliste ai.

Në të vërtetë, nga rrethanat e krijuara në pragun e luftës në Kosovë, unë, e kam njohur atë si kryetarin e Forumit të Pavarur të Intelektualëve Shqiptarë në Diasporë. Kisha pasë menduar se do të gjeja një njeri që fjalën intelektual e lidhte me qëndrimin e rëndë, serioz, duke i dhënë vetes pamjen e një njeriu të rëndësishëm, që kërkon të respektohet, qoftë edhe thjeshtë se është kryetar. Ishte krejt e kundërta. Në sytë tij ka pasur gjithnjë aq shumë mirësi sa do të dilnin për disa njerëz, në qëndrimin e tij kishte aq shumë modesti, sa mund të thoje se ishte personifikim i njeriut të thjeshtë. Nuk fliste me fjalë të mëdha, si është nganjëherë e dukshme tek intelektualët, përkundrazi, ai ishte njeriu i odave të Kosovës, që mençurinë e tij e kishte mbështjellë edhe me dijet, sidomos me dijet njerëzore.

Më vonë e kam pyetur shumë herë veten se si kishte mundësi që në një njeri të vetëm, ashtu të heshtur të ishin të mbledhur aq shumë mirësi dhe aq shumë virtyte. Do të duhej të kalonin edhe disa kohë, të kisha edhe më shumë takime me Ramiz Kuklecin, të njihja jetën e tij, miqtë e tij, që shpesh herë i kishim të përbashkët, për të krijuar përfytyrimin e plotë për këtë njeri, i cili para nëntë vitesh u nda prej nesh.

Në jetën time, qoftë si gazetar, qoftë si njeri i zakonshëm, kam takuar e kam pasur të bëj me dhjetra e me qindra njerëz. Shumë prej tyre edhe nuk i mbaj mend tani, disa qëndrojnë në memorjen e time të zbehur nga koha dhe, miqtë e mi, rrijnë ende se si ishin në ditet kur do të ndaheshin prej nesh.

E kam për nder, që, qoftë edhe për një periudhë disa vjeçare, e kam njohur këtë njeri dhe që më ka bërë vend në rrethin e miqve të tij.

Ramiz Kukleci, njeriu i fjalës së urtë, e i veprimit atdhetar

Ramiz Kukleci nuk u bë rastësisht njeriu i njohur i fjalës së urtë, i veprimit atdhetar, i qëndrimit konsekuent, deri në fund për pavarësinë e Kosovës dhe bashkimin e kombit.

Nëse ai u nda nëntë vite më parë prej nesh, është koha të themi shumë më tepër për te, sepse ai u takonte njerëzve që e kishin bërë pjesën e tyre në historinë e kombit. Ai u takonte, mbi të gjitha atyre që, duke bërë vend natyrshëm tek historia jonë më e re, lidhin edhe epokat, sepse, natyrshëm, kanë mbajtur traditat e të parëve të tyre.

Si në balladat e lashta, familja e Kuklecajve, nipërve të Dem Ali Pozharit, do të përbëhej nga nëntë vllezër dhe dy motra. Nëntë djem do të dilnin përditë nga shtëpia Kuklecaj dhe që të nëntë, mrekullisht, do të kishin të njëjtën ide për Kosovën, të njejtën dashuri për Shqipërinë, të njëjtën mirësi. Do të kishin vetëm dy motra, gjë që i bëri që edhe më shumë të respektojnë të gjithë njerëzit.

I mendoni sot nëntë vllezër, të gjithë djem të rinj, të cilët u bënin konak njerëzve krejt natyrshëm dhe u flitnin për shtetin e ardhshëm të Kosovës dhe domosdoshmrinë për tu sakrifikuar. Sepse shteti nuk do të mund të bëhej ndryshe. Atëherë ishte kohë e vështirë. Ishte e vështirë sepse bandat çetnike silleshin nëpër Kosove si korbat e zinj, ishte e vështirë sepse shqipfolës po bëheshin me to, ishte e vështirë sepse reprezaljet ishin përditë e më të rënda. Keq me krajlat e keq me komisarët e Lidhjes Komuniste të Jugosllavisë. Më keq me këto të fundit. Disa heshtën, disa u thyen, disa pritën një kohë tjetër, ndërsa nëntë vllezërit Kuklecaj as nuk heshtën, as nuk u thyen e as nuk pritën. Ata i thanë njëri tjetrit se koha për të luftuar për Kosovën është gjithnjë, se secili brez do të duhej të bënte detyrën e tij. Nëse kjo gjeneratë do e kishte më të vështirë, atëherë edhe barra do të ishte më e madhe.

Kuklecajt u nisën për udhën e lirisë së Kosovës. Sëbashku, të nëntë. E theksoj jo një herë se u nisën të nëntë vllezërit, sepse do të kishte, si kishte pasur, edhe shembuj, kur vllezërit ishin ndarë. Kuklecajt nuk u ndanë.

Cila ishte udha e Kuklecajve dhe mes tyre udha e Ramizit, vllait të dashur të tyre, mentarit, njeriut të urtë, burrit të besës?

Që ka qenë udhë e vështirë, kjo tashmë dihet. Për të flasin burgimet e gjata, jo vetëm të njërit, por thuajse të të gjithëve, aq sa mund të thuhet se Kuklecajt, në çdo kohë, e kishin një njëri të burgosur, ose të pranguar, ose në pyetjet e gjata, ose të detyruar të arratisej. Kjo do të ishte rruga e tyre. E kishin zgjedhur vetë, do e ndiqnin vetë. Mes tyre do të ishte edhe rruga e Ramiz Kuklecit.

Rruga e mundimshme e nipave të Demë Ali Pozharit

Në jetën e gjithësecilit njeri apo të secilit fis, si ndodh rëndom në jetën tonë, vjen një kohë e caktuar kur natyrshëm bëhet pyetja se çfarë do të bëjë në të ardhmen. Kuklecajt, fisi në të cilin u lind, u rrit dhe i takonte Ramiz Kukleci, e kishte bërë këtë zgjidhje prej kohësh dhe kur erdhi momenti i tyre gjithçka kishte qenë e përcaktuar. Ata e kishin gjetur rrugën e tyre, megjithëse e kishin ditur poashtu se kjo nuk do të ishte e lehtë. Do i duhej të mbështeteshin fort në gjithë jetën e fisit të tyre, në emërin që kishin lënë parardhësit e tyre dhe në mendimin për emërin që do i linin ata brezave të ardhshëm.Për shumë të tjerë do të kishte qenë e vështirë të mbahej emëri i fisit të tyre të nderuar. Fakti që ishin nipat e Demë Ali Pozharit do e bënte edhe më të ashpër reagimin dhe dhunën serbomadhe ndaj tyre, miqësia me Beqë Metë Vokshin, luftëtarin e shquar , i rënë në luftën për Plavën dhe Gucinë do bëjë që tërë familja e Rexhep Ramës / Kukleci/ dhe të nëntë bijtë e tij të viheshin në shenjestër të okupatorit serb. Prova e parë do të ishte gjithnjë më e vështira, por ajo u mbajt nga Kuklecajt, të tetë vllezërit e Ramizit, do të kalonin njëri pas tjetrit, e jo rrallë edhe në grup, nëpër dyert e burgjeve serbe, hetimeve, keqtrajtimeve, por edhe në përleshje me forcat udbashe.
Sadiku, Kamberi, Selimi, Isa, Brahimi, Jaha, Dervishi dhe Tafili do të bënin rrugën e tyre, do të ishte rrugë e vështirë, por edhe do të dëshmonte se nuk do të kishte thyerje në jetën dhe në qëndresën e tyre. Njëri nga vëllezërit, Dervishi, pas një kacafyetje me forcat e UDB-së detyrohet të largohet në Shqipëri dhe për 35 vite nuk do të takohet asnjëherë me prindërit dhe vllezërit e tij. Në familjen Kuklecai do të mungonte për një kohë kaq të gjatë, por gjithnjë ishte mendimi se në fund të fundit ai ishte në dheun amë, në tokën që e donin mbi gjithçka dhe për të cilin ishin të gatshëm të sakrifikoheshin.

Ramiz Kuleci - mësues i përkushtuar…

Në të gjithë këtë mjedis, ku vuajtja për adheun nuk do të ishte kurrë e tepërt, me 1 tetor të vitit 1928 do të lindte Ramiz Kukleci. Do të ishte bir i denjë i një familje fshatare në Isniq të Deqanit dhe kudo që e çoi jeta ai nuk harroi kurrë tri gjëra të shenjta, prindërit e tij, babain Rexhepin dhe nënë Nurien, nuk harroi kurrë se traditat patriotike të familjes duheshin ruajtur e shtuar, nuk harroi kurrë se mbi të gjitha ishte Kosova. Këtyre edhe ua kushtoi jetën.
Shkollën fillore e kreu në vendlindje, gjimnazin në Pejë, ndërsa shkollën e lartë, Biologji-Fizikë në Prishtinë. E kishte ëndrrën e tij të bëhej mësues i popullit të tij, u bë. E kishte vullnetin të bëhej një shembull – ishte shumë i sukseshëm në mësime. Ashtu i qetë, njeri i heshtur, ai u bë shumë shpejt shumë i dashur për njerëzit që e njihnin. Kishte qenë gjithnjë i etur për shkollë dhe dituri, u bë njeri i shkolluar dhe shumë i ditur. E kishte ditur gjithnjë se e vetmja rrugë për të shkuar sa më shpejt drejt lirisë do të ishte përmes arsimimit të njerëzve të thjeshtë, zgjimit të ndërgjegjes së tyre kombëtare, krijimit të mendësisë se duhej luftuar sipas thënies së herëshme të rilindasve se, dritë e diturisë përpara do na shpjerë. Do të ishte ndër mësuesit e parë të Kosovës së pasluftës, i cili pasi fillon të jetë mësimdhënës në fshatrat e Dukagjinit e më vonë në viset e tjera të Kosovës, duke u bërë njëri nga veteranët e arsimit shqip e njëkohsisht njëri ndër më të respektuarit.

Shumë vite më vonë, kur unë e kam njohur nga afër Ramiz Kuklecin, do të vëreja se gjithnjë tek ai kishin mbetur shumë gjëra nga mësuesi i dikurshëm, dhe kjo dukej jo vetëm në pamjen e tij të jashtme, gjithnjë të rregullt dhe serioze, karakteristikë e mesuesve të përkushtuar, por sidomos në fjalën e tij të qartë deri në saktësi, në maturinë e jashtëzakonshme dhe kujdesin për të bërë çdo gjë të qartë, në mendimin për të mos prekur askënd me fjalën e tij, sidomos kur ishte fjala për qëndrime të ndryshme. Asgjë nuk ishte e huaj për të, por gjithnjë kishte disa përparsi. Nuk e kam parë asnjëherë të futet nëpër tema boshe, të vogla, jashtë kohës, megjithëse e ndjente dhimbjen njerëzore si askush tjetër.

Ku e la emërin e tij Ramiz Kukleci ?


Fati i njeriut nganjëherë është i çuditshëm. Mund të ndodhë, që të nisesh nga një fshat i zakonshëm i Kosovës, Isniq të Deqanit dhe të bëhesh i njohur për shumëkënd, edhe tepër larg vendlindjes tënde. Kjo ndodhë edhe me Ramiz Kuklecin. Do të jetë pjesë e jetës së njerëzve në Ozdrim, Drenoc, Uqë, Baranë, pastaj do të njihet si drejtor i shkollës në Strellcin e Epërm, më vonë në Prishtinë, përsëri në fshatra e zona të tjera, do të jetë pjesë e odave kosovare, i tubimeve masive apo edhe të ngushta, për 18 vite rrjesht do të ishte njëri ndër mësuesit më të njohur të vendit të tij, deri sa një ditë, udbashët, kur e panë se nuk e kishin thyer as presionet, pyetjet e gjata, keqtrajtimet e njerëzve të familjes së tij, arratisjet, detyrat e ndryshme, që mund t´i kishin lakmuar shumë të tjere, pra , kur e panë se nuk do të kishte thyerje, atëherë vendosën ta largonin nga arsimi. Ishte e vështirë të ndahej pas 18 viteve nga njerëzit që kishte dashur dhe nga puna që kishte bërë, por ai nuk ishte dhënë. Kishte pritur dhe vazhdonte të priste shumë më tepër dhunë nga pushtuesi, pasi ai e njihte si rradhëkush këtë lloj pushtuesi, largimi nga arsimi do të ishte fillesa e presioneve dhe e dhunës së re ndaj tij, mirëpo ai nuk mund të largohej aq lehtë nga vendlindja, nëse nuk do i kishte kryer edhe disa punë të tjera, që do të ishin po aq të rëndësishme, sa edhe arsmimi i brezave. Ai do e lërë emërin e tij nëpër gjithë ata mjekë, profesorë, inxhinierë, arsimtarë të rinj, që kishin marrë prej tij jo vetëm gjuhën e bukur shqipe, por edhe dashurinë për flamurin, për lirinë e vendit të tyre, që më pas do të bëheshin të njohur si njerëz që i dolën zot Kosovës.
Kur i është dukur se e gjithë ajo që kishte bërë nuk do të ishte e mjaftueshme, atëherë ai do të linte emërin e tij në Berlin, Shtutgart, Mynih, Zyrih, Bruksel, Gjenevë, deri në Rambuje të Francës.
70 vjeçari që nuk do të njihte lodhje për të përkrahur trimat e luftës, djemte e ushtrise Çlirimtare të Kosovës, nuk do të ndalonte as kusherit e tij që të viheshin në shërbim të luftës, në të kundërtën, mësimet e tij do të ishin nxitja më e madhe. Kusheriu Agimi do të derdhte gjakun e tij në demonstratat e vitit 1989 , ndërsa në luftën e UÇK-së, Armendi, djali i Tafilit, do të rradhitej në njësitin elit të Shqiponjave të Zeza, ku edhe ra si dëshmor i kombit, përballë me ushtrinë dhe policinë serbomadhe. Trupi i tij pushon pranë trimave të luftës. Çfarë, mund të bëjë më shumë se kaq një njeri, për të mbajtur lart nderin e fisit të tij, traditën dhe dashurinë për Kosovën , çfarë mund të bëjë më shumë se kaq?

Edhe kjo do të ishte më shumë se e mjaftueshme për secilin njeri . Ai kishte dhënë pjesë nga rinia e tij, kaluar përmes dhunës serbe, kishte dhënë pjesë nga vuajtjet e fisit të tij, kishte dhënë mallin për vllain që nuk do e shihte për 35 vite, kishte dhënë gjithë diturinë dhe përkushtimin e tij, dhe, kur e gjithë kjo nuk i ishte dukur e mjaftueshme, djem nga gjaku i tij ishin nisur për ti dalë zot Kosovës dhe në luftën vendimtare për lirinë e saj.

Megjithate edhe kjo nuk do të ishte e mjaftueshme
Ai do të ecte më tej se kaq.

Njeriu mësues dhe njeriu politik në figurën e Ramiz Kuklecit

Shpesh herë, duke njohur jetën dhe dëgjuar fjalën e këtij burri të urtë, kam menduar se nuk janë të mjaftueshme të gjitha këto për të pasur një emër të nderuar si e kishte Ramiz Kukleci. Duhej shumë më teper se kaq. Më pas, kur bisedat ishin edhe më të shpeshta, mendoja se fjala e urtë, gjithë maturi ishte njëri ndër shkaqet, por nuk do të mund të ishte e gjitha. Pra kishte pasur edhe diçka tjetër, përtej jetës së tij si mësues, si prind, si shok, si njeri i odave, si mentar, si shok dhe vlla i përkushtuar.

Kjo do të ishte jeta e tij politike, sepse, që në rininë e herëshme, pra që kur do të ishte gjimnazist e më pas student, ai do të fillonte të mendonte politikisht e të vepronte politikisht. Njeriu mësues nga njeriu politik në figurën e Ramiz Kuklecit, nuk do të mund të ndahen. Ai i takon atij brezi politikanësh që e shohin partinë si një mjet jo për të bërë emër apo karierë politike, por si një mjet për të shkuar sa më parë tek ideja e lirisë dhe realizimi i saj. Ndryshe nga shumë të tjerë, ai do të jetë njeriu i lidhjeve të disafishta me lëvizjet ilegale në Kosovë, do të jetë këshilltar i tyre, njeri i afërt me to, mbështetës, kur shumë të tjerë i linçonin, ai nuk kishte frikë të mbështeste ato që quheshin irredentistë, separatist, që donin bashkimin dhe flamurin. Megjithë lidhjet me lëvizjet ilegale, ai do të bëhet pjesë e Partisë Republikane, ku ishte antar i kryesisë. Zgjedh këtë parti, ndryshe nga shumë të tjerë që ishin turrur në Lidhjen Demokratike, qoftë edhe për të fshehur pjesë të mëkateve të tyre politike, për të vetmin fakt se, kjo parti, në programin e saj, zgjidhjen e çështjes së Kosovës e parashihte edhe përmes luftës së armatosur. Ramiz Kukleci e dinte se nuk kishte mbetur rrugë tjetër veç luftës. Besonte se mund të arrihej përbashkimi i gjithë forcave përpara luftës që po vinte, përpiqej të dilte tej vetes duke bërë të mundur bashkimin e njerëzve, dhe kur nuk e arriti dot në sferat e larta të politikës, shkoi atje ku ishte edhe e vërteta, tek njerëzit që do e bënin luftën dhe këto ishin njerëzit e thjeshtë. Ramiz Kukleci besonte tek ata, sepse e dinte se si gjithëherë, edhe kësaj rradhe, ata që do e bënin luftën do të ishin pikërisht ata, hallemëdhejtë. Dhe ai vihet i gjithi në shërbimin e tyre. Kur mendon se duhet të bëjë më tej, atëhere do të jetë drejtues i Shoqatës për kthimin e Shqiptarëve në trojet e veta, në degën e Prishtinës.

Tre miqtë e afërt të Ramiz Kuklecit


Kam njohur tre miq të afërt të Ramiz Kuklecit, të cilët i besonin shumë atij, të cilët e respektonin jashtëzakonisht shumë atë, të cilët ia dëgjonin fjalën, këshilloheshin me të dhe e dinin se fjala e tij e urtë do u ndihmonte. Të tre ata kanë pasur takime të shumta me Ramiz Kuklecin, njëri nga ata u vra disa muaj para se të ndahej nga ne njeriu i urtë Ramiz Kukleci, ky do të ishte i paharruari Fehmi Lladrovci, ndërsa dy të tjerët, Xhavit Hoxha dhe Jashar Salihu, do të ndaheshin nga ne më pas. Mbaj mend respektin e jashtëzakonshëm të Fehmiut ndaj mendimit politik dhe qëndrimit atdhetar të Ramiz Kuklecit, udhën e gjatë që bënte ai per tu takuar me njëri tjetrin dhe për të marrë mendimin e tij. Xhavit Hoxha dhe Jashar Salihu ishin vërtet banorë të afërt në vendlindje me atdhetarin Ramiz Kukleci, por kjo, vetëm sa e kishte bërë njohjen më të herëshme, por lidhjet e qëndrueshme ishin bërë nga mendimi i përbashkët politik.

Ramiz Kukleci, dje pjesë e së kaluarës së Kosovës – sot pjesë e së ardhmes së saj

Në jetën e Ramiz Kuklecit ka pasur një moment kur ai, megjithëse afër të shtatëdhjetave, do dukej sikur ishte krejtësisht i rinuar, shfaqja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ajo do i jepte një kuptim të ri jetës së tij dhe për këtë ai morri të gjitha rrugët për ta përkrahur atë, shkoi nga njëri tubim në tjetrin, takoi njerëz të të gjitha moshave dhe partive politike, bëri thirrje që njerëzit të bashkoheshin, rreth asaj që ai me të drejtë e quante, shpresa e kombit tonë.
Nuk u lodh kurrë duke e përkrahur atë, i nxiti të tjerët, duke filluar nga familja e tij, ai u bë përsëri njeriu i odave, për t´i dhënë dritë mendimit të njerëzve dhe fjala e tij e urtë dëgjohej e respektohej.

Ai vdiq një javë pasi kishin filluar bombardimet e NATO-s për t´i dhënë fund sundimit të pushtetit serbomadh në Kosovë. Nuk e arriti ditën e çlirimit, por e përfytyroi atë dhe vdiq me besimin se tani e tutje do të ishte një jetë e re për njerëzit e kombit të tij. Në aktin e fundit të ndarjes me të, ndërsa mbante fjalën nderuese, Jashar Salihut i rrëshqisnin lotët tek ndahej me këtë burrë të madh, me të cilin e kishte lidhur lufta për Kosovën dhe e ardhmja e saj.
Sidoqoftë Ramiz Kukleci, ashtu si kishte qenë pjesë e së kaluarës së Kosovës, dhe pjesë e ndritshme e saj, ashtu është edhe sot pjesë e se ardhmes së saj. Këtë vend ai e ka merituar me gjithë jetën e tij të përkushtuar deri ne flijim dhe do të jetë përherë kështu, njeriu i thjeshtë, mësuesi përkushtuar, atdhetari i flaktë, shqiptari i madh. Në epitafin e tij natyrshëm mund të vendosej se këtu pushon njeriu që kurrë nuk u lodh duke e dashur, duke punuar e luftuar për Kosovën.

Disa foto të Ramiz KuklecitAtdhetarët Xhavit Hoxha,Hasan Ukëhaxha, Ramiz Kukelci dhe Jashar Salihu
Ramiz Kukleci, në shërbim të fuqizimit të UÇK
Ramush Haradinaj, akademi përkujtimore për Ramiz Kuklecin 2003


Ceremonia e varrimit


Varri i Ramiz Kuklecit në Isniq të Decanit